بررسی هوندا ADV

اسکوترها دارای دسته بندی و انواع مختلفی هستند که ادونچر اسکوترها که چند سالی از شکل گیری آن ها می گذرد، یکی از آن هاست. این موتورها دارای سبک رانندگی شبیه به دیگر اسکوترها هستند، یعنی شما به طور عمودی روی زین نشسته و پاها به شکل جفت روی جاپایی بزرگ پایین قرار می گیرند. اما به واسطه ویژگی های خاصی مثل بدنه با عناصر و فلاپ های محکم تر، امکان استفاده از لاستیک بزرگ تر با آج درشت، فنربندی کاراتر و مقاوم تر، ظاهر خشن تر و… امکان تردد در مسیرهای بیراهه را نیز دارند. ضمن اینکه نصب پیشرانه های حجیم روی این کلاس از اسکوترها نیز عادی است که این رویه حتی تا موتورهای 750 سی سی نیز دیده می شود.یکی از محصولات این کلاس که در بازار کشورمان نیز حضور دارد، هوندا ADV150است.

طراحی هوندا ADV

می توان گفت که این کلاس موتوری، ترکیبی از موتورهایرالی و اسکوترها هستند. اگر از نمای جلو به ساخته های این کلاس نگاه کنیم، موتورسیکلت های کلاس ادونچر و رالی را می بینیم. در حالی که از نمای بغل یک اسکوتر است که وضعیت و حالت رانندگی با آن نیز دقیقا آن را تایید می کند.طراحی این موتورسیکلت دقیقا همان طراحی مدل X-ADV است که با تغییرات اندکی، خواص آفرودی بیشتری دارد. البته که برای مدل X می توان پیشرانه های حجیم و پر قدرت تری نیز سفارش داد. استفاده زیاد از پنل های پلاستیکی با خطوط تیز و زوایای تند در اطراف موتور باعث شده است که نمای این موتورسیکلت کمی خشن و قلدر باشد. ضمن اینکه نوع طراحی کله چراغ جلو و ارتفاع بالای آن و همچنین وجود بادشکن جلو، باعث شده است که از نمای روبرویی کاملا یک موتور ادونچری و رالی را شاهد باشیم.بادشکن جلو قابل تنظیم است و این کار به آسانی انجام می شود. البته که حتی با کشیدن کامل به سمت بالا، بازهم برای افراد با قد بالای 185سانتیمتر نیزکمی ناکافی و کوتاهاست.یکی از امتیازات بزرگ اسکوترها در وجود فضاهای بسته برای قرار دادن اشیا و لوازم است. در این موتور نیز یک فضای دو لیتری در داشبورد جلو وجود دارد که مناسب قرار دادن لوازم کوچک مثل گوشی موبایل و کیف مدارک و… است و همچون بسیاری از موتورهای امروزی، دارای یک پورت شارژ 12 ولت نیز هست. یک فضای بزرگ 27 لیتری نیز برای قرار دادن اشیا ولوازم بزرگ مثل خریدهای روزانه و کلاه کاسکت در زیر صندلی در نظر گرفته شده است. نمایشگر موتور کاملا دیجیتالی است و اطلاعاتی از قبیل زمان تعویض روغن، مقدار سوخت، سرعت و دور موتور، مصرف لحظه ای سوخت، دمای هوا، وضعیت باتری و… را اطلاع می دهد. در بخش زیرین نیز چراغ های مربوط به راهنما و نور بالا، فلاشر، چراغ چک موتور و دمای آب نیز قرار گرفته است.

مشخصات فنی هوندا ADV

پیشرانه نصب شده روی این موتور در برخی از موتورسیکلت های 150 سی سی هوندا مثل PCX که یک اسکوتر شهری است نیز دیده می شود. این موتور دارای 149 سی سی حجم بوده و به صورت تک سیلندر است که با وجود داشتن 2 سوپاپ اما به لطف ضریب تراکم بالای 10.6 به یک، قادر است تا 14.5 اسب بخار قدرت و 13.8 نیوتن متر گشتاور تولید کند. البته که ضریب تراکم بالای این پیشرانه، لزوم استفاده از سوخت باکیفیت را بیشتر می کند و به خاطر گرمای بالای موتور نیز، از روش خنک کاری آب خنک برای آن استفاده شده است که معمولا برای پیشرانه ای با این حجم دیده نمی شود. وزن موتور در حدود 133 کیلوگرم با وجود تمام مایعات مثل روغن موتور، آب، بنزین و… است که با در نظر گرفتن یک راکب، برای قدرت و گشتاور خروجی پیشرانه کافی به نظر می آید. از این رو هرچند نباید شتاب گیری عالی از این موتور سراغ داشت اما برای کاربری سواری در شهر و بیراهه نوردی های سبک، راضی کننده است. ضمن اینکه تولید بیشترین گشتاور در دور موتور پایین 6500 دور در دقیقه، به این موتورسیکلت یک کشش خوب می دهد.

هوندا که مثل بقیه ساخته های ژاپنی ها به مصرف کم مشهور است، برای این موتورسیکلت یک باک 8 لیتری در نظر گرفته که با داشتن متوسط مصرف 1.7 لیتر در هر صد کیلومتر، می توان با آن در حدود 470 کیلومتر را طی کرد که عدد بسیار خوبی است.روی دوشاخه عقب نوشته esp دیده می شود که ربطی به سامانه کنترل پایداری ندارد و مخفف عبارت enhanced Smart Power است و به طراحی خاص ورودی هوا و اگزوز این موتور اشاره دارد. به کمک این سیستم هم اگزوز ابعاد کوچک تری پیدا کرده است و هم سر و صدای خروجی از آن کاهش پیدا کرده است. ضمن اینکه ورود هوا نیز به داخل موتور بهینه شده و در نتیجه آن، شاهد افزایش گشتاور تولیدی در دور موتور پایین تری هستیم که باعث افزایش کشش موتورسیکلت در شروع حرکت و ادامه مسیر در سربالایی ها می شود.

این موتورسیکلت دارای سیستم استارت/ استاپ و همچنین کیلس است. وقتی موتورسیکلت برای مدت کوتاهی متوقف باشد، انجین به طور خودکار خاموش شده و به محض حرکت دادن دسته گاز در کسری از ثانیه، موتور روشن شده و می توان با آن حرکت کرد. هرچند عمده استهلاک این کار روی استارت پیشرانه است اما به خاطر کاهش مصرف سوخت و آلاینده های خروجی، بازهم مزایای وجود این سیستم به معایب و استهلاک آن می چربد. به همین علت است که به منظور کاهش مصرف سوخت و آلاینده ها،می توان این سیستم را روی خودروهای امروزی مشاهده کرد.

وجود سیستم کیلس نیز این امکان را می دهد تا زمانی که سوییچ در جیب قرار دارد، بتوان موتور را روشن و خاموش کرد. البته باید اعتراف کرد که این سیستم امروزه روی برخی از اسکوترهای ارزان قیمت تر بازار نیز وجود دارد.

این موتورسیکلت دارای ترمز دیسکی با قطر 240 میلیمتر در جلو است و در حالی که برخی از مدل های این موتورسیکلت دارای ترمز عقب کاسه ای 130 میلیمتری هستند، نمونه مورد آزمایش در چرخ عقب نیز دارای ترمز دیسکی است که کارایی بخش ترمز را بهتر کرده است. ضمن اینکه سیستم ترمز ضد قفل باعث افزایش توان توقف و بالا رفتن ایمنی آن نیز شده است.

هوندا ADV150 یک اسکوتر تایر بزرگ است. استفاده از تایر 14 اینچی در جلو و لاستیک 13 اینچی در عقب باعث شده است که هم سواری این موتورسیکلت و هندلینگ آن قابل قبول باشد و هم بتوان با آن در مسیرهای بیراهه و خاکی نیز به راحتی تردد کرد. البته که استفاده از تایر مخصوص بیراهه نوردیبرای استفاده از این موتور در این گونه راه ها می تواند به قدرت مانور آن اضافه کند و پایداری بیشتری داشته باشد. هرچند که نباید از چنین موتوری با این حجم پیشرانه اندک، انتظار قدرت مانور بالا و عبور از مسیرهای سخت را داشته باشیم.

از دیگر ویژگی های مثبت این موتور، داشتن سنسور جک برای روشن شدن پیشرانه است. به این معنی که تا وقتی جک بالا زده نشود، نمی توان پیشرانه را روشن کرد. حرکت با جک پایین در موتورسیکلت می تواند خطر انحراف و چپ شدن را در زمان پیچیدن به همراه داشته باشد. این اتفاق در موتورسیکلت های دارای لاستیک کوچک تر مثل اسکوترها خطرناک تر نیز هست.

نقطه ثقل این موتور پایین است که مانور دادن با آن را راحت تر و ایمن می کند و هندلینگ آن را بالا می برد.استفاده از کمک فنرهای showaدر جلو و عقب، سواری آن را تضمین می کند و با داشتن بازی کمک فنرها به اندازه 13 سانتیمتر در جلو و 12 سانتیمتر در عقب، امکان مانورهای سنگین در بیراهه را نیز به راننده می دهد. از دیگر نقاط قوت این موتورسیکلت در گیربکس و کلاچ اتوماتیک آن است. تکنولوژی v-maticهوندا یک عملکرد عالی و بدون نقص از شروع حرکت تا دنده کشی ها به همراه دارد که هم شتاب گیری ها بدون ایراد است و هم لرزشی در حین حرکت دیده نمی شود.

***************************************************************
حجم موتور
149 سی سی
حداکثر قدرت
14.7 اسب بخار
حداکثر گشتاور
9.8 نیوتن متر
سوخت رسانی
انژکتور
استارت
الکتریکی ، کیلس
جعبه دنده
اتوماتیک CVT
کمک فنر جلو
تلسکوپی جفت
کمک فنر عقب
فنر جفت
ترمز جلو
دیسکی
ترمز عقب
دیسکی
ابعاد
طول 1950 میلیمتر – عرض 763 میلیمتر – ارتفاع 1153 میلیمتر
وزن
133 کیلوگرم
فاصله بین دو محور
1323 میلیمتر
ظرفیت باک
8 لیتر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده همه محصولات